Scurt istoric  al Liceului Tehnologic  ,,Mihai Eminescu” Slobozia


Cultura organizațională poate fi definită drept: un complex specific de valori, credinte conducatoare, reprezentari, intelesuri, căi de gândire impartasite de membrii unei organizatii, care determina modurile in care acestia se vor comporta in interiorul si in afara acesteia si care sunt transmise noilor membri drept corecte.

Datorita diversitatii si dimensiunii sistemului scolar nu se poate realiza o caracterizare de nivel foarte general a culturii unei organizatii, stiut fiind ca fiecare organizatie are componente specifice, uneori contradictorii. Determinarea acestora este o problema de interpretare si corelare a elementelor vizibile constatabile. Se considera ca existenta si „cresterea” unei organizatii poate fi posibila daca exista un consens al educatorilor in impartasirea valorilor si a celorlalte componente fundamentale. Iata cum vom prezenta cultura organizatiei scolii noastre care pe parcursul celor 34 de ani de existenta a reusit sa-si formeze o traditie in pregatirea elevilor pentru cele mai diverse meserii, renumele scolii fiind dat de performantele la concursurile pe meserii la nivel judetean si national.

Liceul Tehnologic "Mihai Eminescu" s-a inscris permanent pe linia obiectivului principal al reformei invatamantului profesional si tehnic din Romania, prin realizarea unei formari profesionale la nivelul standardelor de pregatire cerute de nevoile economiei de piata.
A fost infiintat in anul 1972, sub denumirea de Liceul Industrial Nr.1 in perioada punerii temeliei Combinatului Chimic Slobozia, care astazi se numeste “SC CHEMGAZ HOLDING CORPORATION” S.A. Slobozia. Scopul infiintarii acestui liceu tehnologic a fost crearea unei activitati scolare de pregatire a fortei de munca pentru cea mai mare platforma industria si chimica, ce avea sa se inalte langa Municipiul Slobozia.
Sediul initial al liceului a functionat in spatiul actualului Grup scolar “AL. I. CUZA ” pana in anul 1976, dupa care s-a mutat in actualul sediu din strada Lacului Nr.10 unde functioneaza si astazi, numindu-se Liceul de Chimie Industriala Slobozia. Initial unitatea a functionat cu 2 clase de liceu, iar pe parcurs numarul acestora a crescut, adaugandu-se si clase de scoala profesionala, complementara si scoala de maistri, in diverse forme: curs de zi, curs seral, cu frecventa redusa .

Din anii 1994-1995 liceul nostru a devenit Grupul Scolar de Chimie Industriala, în 1996 capată numele de Grup Scolar “Mihai Eminescu” și în anul școlar 2012-2013 primește titulatura de Liceul Tehnologic "Mihai Eminescu".

Revenind la prezent, putem afirma ca schimbarile survenite in societatea romanesca dupa 1989 au avut un impact deosebit asupra scolii noastre, care s-a transformat dintr-un instrument de transmitere a unei anumite culturi intr-un loc de constructie culturala care a promovat alternativitatea si pluralismul, adaptabilitatea si creativitatea, motivarea si disponibilitatea personalului, a resurselor materiale si financiare. Adaptandu-se noilor conditii ale economiei de piata, scoala noastra a introdus noi meserii cerute pe piata muncii,clase de tehnician mecatronist, tehnician în automatizări, tehnician ecolog, și protecția calității mediului, tehnician în  industrie alimentara, tehnician în gastronomie, tehnician în industria textilă.
Unitatea noastra a stabilit relatii de parteneriat cu diversi agenti economici si institutii importante in vederea realizarii obiectivelor propuse, dupa cum urmeaza: AJOFM IALOMIȚA, AGENȚIA DE PROTECȚIA MEDIULUI, SC INTERNAȚIONAL PÂRVESCU SRL,  
SC RODISIL IMPEX SRL, SC AKTAȘ COM SRL, SC SELENA SA, UGIR-FILIALA IALOMIȚA, ,  SC RAIMAR TEXTILE, SC GAMATEL SRL, SC CONFRIG SRL, OIL COMPANY HOLDING AGE, etc.

In prezent Liceul Tehnologic Mihai Eminescu functioneaza cu un numar de 24 de clase dintre care 13 liceu curs de zi, 7 clase învățământ profesional,  o clasă învățământ seral și  3 clase  frecvența redusa.